Nie bój się pomagać innym

Kształcimy się z pierwszej pomocy przedmedycznej

             Miło nam poinformować, że nasz klub dzięki współpracy z firmą Control Life z Wrocławia (www.controlbhp.pl) w dniu 14 maja 2018 roku przeszkoli z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej ok. 50 dzieci z sekcji koszykówki.

            Plan przeszkolenie naszych podopiecznych z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej był w naszych głowach już na początku roku. Środki na ten cel próbowaliśmy pozyskać z Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Wałbrzyskiego na rok 2018. Niestety, nasz projekt „Trenujemy, Ratujemy, Wygrywamy” zajął w głosowaniu mieszkańców Szczawna-Zdroju drugie miejsce i musieliśmy odłożyć realizację naszego pomysłu na późniejszy czas. Nie porzuciliśmy jednak całkowicie myśli o organizacji szkolenia, bowiem zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest kształtowanie świadomości u dzieci i młodzieży, że udzielanie pierwszej pomocy nie jest trudne i każdy z nas w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia jest w stanie to zrobić. Nauka udzielania pierwszej pomocy podparta zajęciami praktycznymi, może się przydać każdemu bez wyjątku. Nikt z nas bowiem nie wie, kiedy może stać się świadkiem zdarzenia, w którym będzie potrzeba wykorzystania pozyskanych umiejętności ratowania ludzkiego życia.

            Bez wsparcia z zewnątrz ciężko było by nam zorganizować takie szkolenie, dlatego musieliśmy rozważyć inną formę jego finansowania. Nie dane nam było jednak długo się zastanawiać, z czego bardzo się cieszymy, bowiem z wspaniałym pomysłem zgłosiła się do nas firma Control Life, która zaproponowała nam nieodpłatne przeprowadzenie szkolenia dla wszystkich dzieci z naszej sekcji. Wcześniej prosiliśmy firmę Control Life o ofertę na szkolenie, która potrzebna nam była do złożenia wniosku w Budżecie Partycypacyjnym, dlatego też znali nasze potrzeby i na informację o naszym niepowodzeniu w głosowaniu, zareagowali wręcz wspaniałomyślnie, proponując nieodpłatną pomoc. My oczywiście cieszymy się bardzo z takiej postawy firmy Control Life, bowiem nasi podopieczni  zdobędą wiedzę, która zostanie im na całe życie. Mamy nadzieję, że żaden z naszych wychowanków w przyszłości nie będzie musiał korzystać z pozyskanej wiedzy, ale jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, to z pewnością po takim kursie będą oni na to przygotowani.

            Szkolenie z pierwszej pomocy to nie jedyne ważne wydarzenie, jakie będzie odbywało się 14 maja na Hali Sportowej w Szczawnie-Zdroju. Poprzedzi je oficjalne przekazanie przez firmę HS Medical Poland (www.hsmedical.pl) na ręce burmistrza Szczawna-Zdroju Pana Marka Fedoruka defibrylatora AED Samaritan PAD.  Defibrylator ten trafi na halę Sportową w Szczawnie-Zdroju, dzięki Panu Piotrowi Pacho z Gliwic, który otrzymał go w ramach programu Forward Hearts prowadzonego przez producenta tych że defibrylatorów firmę HeartSine. Do programu kwalifikuje się bowiem każda osoba, która została uratowana przy nagłym zatrzymaniu krążenia przez defibrylator Samaritan Pad, a 54 letni Pan Piotr będzie 7 osobą, która zakwalifikowała się do tego programu po zdarzeniach na lotnisku w Pyrzowicach.

            Pan Piotr wraz z małżonką wybierał się 28 lutego tego roku na urlop na Teneryfę. Jego podróż zakończyła się niestety nie na Teneryfie, a w sosnowieckim szpitalu, gdzie został przetransportowany w stanie ciężkim przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe z lotniska w Pyrzowicach, po ciężkim zawale i zatrzymaniu akcji serca. Pan Piotr tuż przed wylotem udał się do toalety, z której już nie wyszedł o własnych siłach. Został znaleziony przez innego podróżnego, który wezwał fachową pomoc. W tym momencie zaczęła się pół godzinna walka o życie Pana Piotra, który nie oddychał, a także u którego nie był wyczuwalny puls. W pomoc Panu Piotrowi zaangażowanych było kilka osób z policji, straży i pogotowia, w tym ratownik medyczny, który koordynował całą akcję Pan Michał van der Coghen oraz pielęgniarka dyplomowana Pani Zenobia Lebek. Poszkodowany wymagał przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej z wykorzystaniem defibrylatora AED Samaritan PAD, która trwała 30 minut. Po tym czasie udało się przywrócić u Pana Piotra akcję serca, a także wróciły czynności życiowe.

            Dzięki szybkiej i przede wszystkim fachowo przeprowadzonej akcji ratunkowej, Pan Piotr, który urodził się w Wałbrzychu, otrzymał drugie życie. Dziś, po 12 dniowej śpiączce i 50 dniowym pobycie w szpitalu dochodzi do pełni zdrowia w domu w Gliwicach. Jego stan zdrowia jest na tyle zadawalający, że postanowił przyjechać do Szczawna-Zdroju i osobiście wziąć udział w przekazaniu defibrylatora na szczawieńską halę.

            Podczas spotkania, odsłonięta zostanie tabliczka z imieniem i nazwiskiem poszkodowanego, informująca o wydarzeniu z dnia 28 lutego i o tym, że Pan Piotr otrzymał drugie życie między innymi dzięki użyciu defibrylatora Samaritan PAD.

www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/tarnowskie-gory/a/policjanci-pol-godziny-reanimowali-mezczyzne-na-lotnisku-udalo-sie-gliwiczanin-przezyl,12973180

www.radiopiekary.pl/2018/03/01/akcja-ratunkowa-na-lotnisku-w-pyrzowicach

www.controlbhp.pl

www.facebook.com/controllifep

www.hsmedical.pl

www.hsmedical.pl/produkty/defibrylatory-aed/samaritan-pad-350

www.hsmedical.pl/kategoria-aktualnosci/uratowani

www.hsmedical.pl/wiedza/co-wyr%C3%B3%C5%BCnia-samaritana-pad-od-innych-aed

www.hsmedical.pl/aed-ratuje-zycie

www.hsmedical.pl/wiedza/bezp%C5%82%C4%85tne-aed-dla-uratowanych

 

Paweł Danielak

 

Skomentuj